Лигавицата на стомаха е много здрава. Тя е в състояние да издържи въздействието на много силна киселина. Но въпреки всичко по различни причини се получават възпаления. Първата по важност и най-разпространена причина е неправилното хранене. Втората – прекарани заболявания и стрес. Първият остър сигнал, че стомахът не е наред, е силната, остра болка в горната част на корема и киселините след хранене. В такъв случай е по-добре да не чакаме да се повтори, трябва веднага да отидем на лекар. Най-популярната диагностична процедура, с чиято помощ може да се разбере какво става със стомаха, е ендоскопията. Това е инструмент , на чийто край има малка лампичка, и въведен в хранопровода и в стомаха през устата, той показва в какво състояние е лигавицата.
ИЗВЕСТНИ СА НЯКОЛКО РАЗНОВИДНОСТИ НА ГАСТРИТА
Хроничният ерозивен гастрит например се развива в резултат от въздействието на различни дразнители като лекарствата, възниква при бактериални и вирусни инфекции. Той е съпроводен с кръвотечение или образуване на язва. Често се среща при хора, които злоупотребяват с алкохола. Острият стресов гастрит възниква вследствие на внезапна тежка болест или травма. Вирусният или гъбичен се появява в резултат на дълго боледуване или срив на имунната система. Едно от най-добрите средства за понижаване киселинността на стомаха е сокът от моркови. Ако киселинност е висока, може да се пие в неограничени количества. Диетата се назначава при язва на стомаха и дванадесетопръстника, хронични гастрити, при повичена или запазена стомашна секреция, след операции на стомаха. Целта на диетата е да се щади стомашната лигавица, като се ограничат химичните механичните дразнения,. В храната трябва да се съдържат достатъчно пълноценни белтъчини, мазнини и въглехидрати, също и по-вече витамин В1 и С. Храната трябва да е варена и пасирана с малко сол, със стайна температура. Трябва да се яде 5-6 пъти на ден на по-малки порции.На ден трябва да се приемат белтъчини 100-110 г. мазнини 100-110 г. въглехидрати 400-450 г., готварска сол 8 г. г. готварска, калории 3000-3200.
ПРЕПОРЪЧВАТ СЕ СЛЕДНИТЕ ХРАНИ
Хляб – бял, изпечен предния ден, сухари от бяло брашно, кифлички с ниско съдържание на мазнини,, пандишпанени десерти.
СУПИ – млечни с овесени или други ядки, с макаронени изделия, крем супи от пресни зеленчуци, плодове, супа от пиле, риба, месо, приготвени с отвара от жито/не бульон.
ОСНОВНИ ЯСТИЯ – от кайма от не тлъсти меса – говеждо,телешко, заешко, пилешко, кюфтета на пара и варени, пудинги, рола, един или два пъти в седмицата цяло парче месо, добре сварено, без мазнини и сухожилия. Добре сварено пилешко без кожа. Не тлъста риба, варена на пара или вода. Мазнини – краве масло и зехтин.
МЛЕЧНОКИСЕЛИ ПРОДУКТИ – заквасено мляко, не кисела сметана, извара, суфлета, пудинги от извара на пара или на водна баня.
ЯСТИЯ ОТ ЯЙЦА – варени рохки яйца и омлети на пара. Зърнени храни – макаронени изделия, овесени, пшенични и др. видове ядки.
ЗЕЛЕНЧУЦИ – картофи, моркови, тиквички, цвекло, тиква, зелен грах, зелен фасул,карфиол, алабаш, земна ябълка, зелена салата – пюрета, суфлета и пудинги на пара, кюфтета.
ПРЕДЯСТИЯ – хайвер с масло, пастет от варено месо, крокети от риба или месо на пара
ДЕСЕРТИ – варени, пасирани, сладки плодове, сурови ягоди, пасиран компот, млечни кремове и желета, мед.
НАПИТКИ – /със стайна температура/ слаб зелен и черен чай, чай с мляко или течна сметана, слаби кафе и какао с мляко, прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове.
ЗАБРАНЕНИ СА – силни чай, кафе, какао, месни, рибни, гъбени и зеленчукови бульони, боршове, пържени , пушени и консервирани храни, туршии, тлъсти меса и риба, патешко, гъше месо, пикантни подправки – пипер, горчица, хрян , оцет, чесън, зеле, спанак ,лук, мазни теста – черен и пресен бял хляб. Абсолютно забранени са алкохола, студени и горещи храни и напитки.