Всяка пролет и есен бактерията хеликобактер пилори създава сериозни неприятности на страдащите от язва на стомаха. Класическата язва е преди всичко тази на дванадесетопръстника. Неговата лигавица е особено възприемчива към главния провокатор на язвата – солната киселина. Със своите спираловидни ”мустачки” бактерията прониква в лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника, пристроява се към клетките на еоитела и се храни с тях. При това тя отделя отровни продукти, които образуват язвен дефект.
Специалистите препоръчват храненето да бъде балансирано, диетично, леко, с преобладаващо съдържание на белтъчини. Изострянето на язвата зависи още от стреса, лошата обстановка в семейството или работата, хроничното недоспиване, цигарите и неправилното хранене. Затова към лечението на язвата трябва да се спазва и диета. Целта е да се щади стомашната лигавица, като се ограничат химичните и механичните дразнения. Храната е добре да съдържа достатъчно пълноценни белтъци, мазнини и въглехидрати, също и витамин В1 и С. Храната трябва да е варена /във вода или на пара/ и пасирана с малко сол. При консумирането й е добре тя да е със стайна температура. Трябва да се похапва 5-6 пъти на ден на по малки порции. Дневната дажба за белтъчините е 100-110 г., за мазнините – 100-110 г., за въглехидрати – 400-450 г., готварската сол не трябва да надминава 8 г. Калориите на ден да не са над 3000-3200.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНИ ХРАНИ ПРИ ЯЗВЕНА БОЛЕСТ:
ХЛЯБ – бял, изпечен предния ден, сухари от бяло брашно, кифлички със ниско съдържание на мазнини, пандешпанени десерти.
СУПИ – млечни с овесени или други ядки, с макаронени изделия, крем супи от пресни зеленчуци /без зеле/, пиле, риба, месо.
ОСНОВНИ ЯСТИЯ – кайма с не тлъсто говеждо и телешко месо, заешко, пилешко, кюфтета на пара и варени пудинги, рула, един или два пъти в седмицата цяло пшарче месо, добре сварено без мазнини и сухожилия.Подходящо е сварено пилешко без кожа, не тлъста риба, варена на пара или във вода.
МАЗНИНИ – краве масло и зехтин
МЛЕЧНОКИСЕЛИ ПРОДУКТИ – кисело мляко, не кисела сметана, извара, суфлета, пудинги от извара на пара или водна баня.
ЯСТИЯ ОТ ЯЙЦА – варени рохки яйца и омлети на пара.
ЗЪРНЕНИ ХРАНИ – макаронени изделия, овесени, пшеничени и др. видове ядки.
ЗЕЛЕНЧУЦИ – картофи, моркови, тиквички, цвекло, грах, зелен фасул, карфиол, алабаш, зелена салата.
ДЕСЕРТИ – задължително да бъдат варени и пасирани. Разрешени са сладките плодове, суровите ягоди, пасиранияткомпот, киселите, желетата от сладки плодове, млечни кремове.
НАПИТКИ – те да са със стайна температура. Разрешени са слаб зелен чай, чай с мляко, или течна сметана, слабо кафе или какао, слаба отвара от шипки, прясно изцедени сокове от плодове и зеленчуци разредени с вода.
ЗАБРАНЕНИ ХРАНИ ПРИ ЯЗВЕНА БОЛЕСТ – силни чай и кафе, месни, рибни гъбени и силни зеленчукови бульони и боршове, пържени, пушени и консервирани храни, туршии, тлъсти меса и риба, патешко и гъше месо, пикантни подправки – пипер, горчица, хрян, оцет, чесън. Вредни са също зелето, спанака, лука, краставиците, мазни теста и пресен бял хляб. Забранени са и алкохола, студените и горещи храни.