Причини за стомашно-чревните инфекции се дължи на бактериални и вирусни инфекции.
Един от големите източници на заболяване са басейните с питейна вода и състоянието на ВиК инсталациите. За да избегнем риска от зараза по този начин е да консумираме бутилирана вода, от сертифициран източник.
Над една трета от стомашно-чревните инфекции по принцип се дължат на бактерията Ешерихия коли. Други причинители на стомашно-чревните инфекции са : салмонела, холерен вибрион, клостридиа, шигела, листерия и др.
Заразяването с патогенните микроорганизми обикновено е вследствие на консумация на развалена или замърсена храна и вода. Диарията може да се дължи и на токсични субстанции. Например при замърсяване на храната с бактерии като Clostridium botulinum и по рядко на С. butyricum и С.Baratii в нея се отделя ботулинов токсин, които е и причина за хранително отравяне и за заболяването ботулизъм.
Предпазни мерки срещу диария при пътуване през лятната отпуска включват съблюдаване на хигиенно-санитарните условия и навици на обслужващия персонал в заведенията за хранене и хотелите. Опитвайте се да избягвате допир с непознати и да измивате ръцете си преди хранене. Забравете за навика да докосвате лицето си, особено уста, нос, очи.
Голяма част от стомашно-чревните инфекции могат да бъдат избегнати с познатите ни традиционни правила – внимателно измиване на ръцете със сапун, преди хранене; подсушаване с индивидуални чисти кърпи, използване на антисептични влажни кърпички често при пътуване, както и предназначените за целта дезинфекциращи гелове със съдържание на алкохол.
Специалистите препоръчват да се внимава също и с консумирането на мляко и млечни продукти, включително сладолед, морски дарове, риба, които се предлагат по сергиите и не са пресни или съхранявани при подходящи условия.
Важно е при плодовете и зеленчуците с каква вода са измити, така, че риск от стомашно-чревни инфекции има и при хапването на салати.
Рискът от стомашно-чревни инфекции спада при термично обработени храни /варене, печене на висок градус/ обелване на плодовете и зеленчуците.
Обикновено диарията минава бързо. Лечение не е необходимо дори когато продължи 5 -8 дена при пътувания и смяна на дестинацията. Може да се приеме, че това е време , което е необходимо на организма да привикне към особеностите на местната кухня и климат. Анабиотично лечение се прилага , ако заболяването продължи след този срок.
Мерите, които трябва да се вземат от самото начало на стомашно-чревна инфекция са насочени основно към поддържане на водносиловия баланс на организма. Препоръчително е да се пие около 3-4 литра дневно вода, бульони, супи. За горещините не са подходящи дехидриращите напитки – чай, кафе, съдържащите кофеин, алкохол.
По време на диария не натоварвайте допълнително организма с преходи, напротив отдайте се на почивка. Не забравяйте , че подходящи храни при диария са – вареният ориз, обелените плодове, препечени филийки, крекери, солети
Въпреки всичко при стомашно-чревните инфекции трябва да сме нащрек и да следим за някои тревожни признаци. Такива са кръв в изпражненията, промяна в цвета им към жълтеникаво, зеленикаво, висока температура, ограничено уриниране, световъртеж, летаргия. При поява на тези признаци веднага се консултирайте с лекар.