ОТ КАКВО СЕ ГУБИ СЪЗНАНИЕТО :
ГЛАД – Нискокалоричните диети са заплаха най-вече за момичетата с крехко телосложение и бърза обмяна на веществата. Много важно за тях е да не допускат рязък спад в нивото на кръвната си захар и при първите признаци да изядат един банан, ябълка или бучка захар.
ЗАДУХ – Застрашени са най-вече жените с ниско кръвно налягане и понижено ниво на хемоглобина. В случай, че сте от тях и попаднете в задушно помещение, пийте по често вода на големи глътки.
НЕПРИЯТЕН МИРИС – При дамите с изострено обоняние и при бременните, някои от миризмите предизвикват отвращение или страх. Тогава трябва да се разчита на физическата активност и здравия сън, за укрепване на имунната система.
ХРОНИЧНА ПРЕУМОРА – Ако ви предстои извънредна работа, а имате склонност да губите съзнание, вземете предварителни мерки. Всекидневно изяждайте по 1-2 лъжички мед, пийте женшен и сок от портокал или лимон.
СВРЪХЕМОЦИОНАЛНОСТ – В това състояние в кръвта се отделят големи количества газоактивни вещества, които нарушават тонуса на съдовете. Силната емоция е вид стрес за организма, така, че е напълно възможно припадъка да е неговата защитна реакция.
МЕДИЦИНСКИ ПРОЦЕДУРИ – Тръгвайки за лекарския кабинет, вие изпитвате страх, болка, нивото на адреналина е повишено. За да не се свлечете на пода, преди това, вземете успокоително. Добре е редовно да приемате витамин В, които влияе благоприятно върху психиката.
КАКВО СЕ ПРАВИ ПРИ ЗАГУБА НА СЪЗНАНИЕ
Припадъците са винаги неочаквани и много жени са били тяхна жертва. Затова информацията как да постъпите, когато някой около вас загуби съзнание ще ви бъде много полезна.
- Не се плашете. Когато някой край вас припадне, а във всекидневния живот това се случва много рядко, в никакъв случай не се паникьосвайте.
- Не местете пострадалия. Не го поставяйте в седнало положение, не подлагайте възглавница под главата му. Припадъкът се дължи на ограничен приток на кръв към главния мозък и вашата намеса в такъв случай ще се окаже безполезен.
- Не се опитвайте да намерите пулса. В такова състояние артериалното налягане се понижава рязко, затова може да не го напипате.
- Не правете опити за реанимация. Изгубилия съзнание не се нуждае от изкуствено дишане или масаж на сърцето.
- Не поливайте припадналия с вода, не мокрете слепоочията му.
КАК ДА ОКАЖЕМ ПЪРВА ПОМОЩ ПРИ ЗАГУБА НА СЪЗНАНИЕ
- Сложете постеля да легне на равна повърхност. Главата трябва да е на едно ниво с тялото.
- Повече въздух. Разкопчайте дрехата, ако затруднява дишането, отворете прозорец или самите вие се отдръпнете назад.
- Поднесете под носа на припадналия памуче, напоено с амонячен разтвор. Мирисът му ще накара всеки да поеме дълбоко въздух, вследствие на което в кръвта ще постъпи голямо количество кислород. В случай, че нямате амоняк под ръка, натопете памука в парфюм със силен аромат.
- Закрийте устата на пострадалия с длан за няколко секунди, като продължавате да държите тампона под носа му. Тогава вдишания въздух ще премине само през ноздрите.
- Убодете нуждаещия се от помощ с игла или го чукнете по носа. Болката ще даде възможност на мозъка а овладее по бързо възникналата ситуация.
АКО ВИЕ СТЕ ЗАСТРАШЕН
Ако усетите позиви за повръщане, отмаляване, шум в ушите, легнете по гръб така, че главата ви да не е по високо от тялото. Или поне седнете и подпрете гърба и главата си към някоя стена.
- Притворете леко очи. Не ги стискайте силно.
- Отпуснете се, дишайте бавно и дълбоко.
- Поставете под езика си таблетка валидол или помиришете амонячен разтвор. В никакъв случай не слагайте в устата си каквото и да било, защото може да се задавите.
Мсажирайте в посока на обратната стрелка, точката жън-чун, която се намира между горната устна и основата на носа.