
МАГДАНОЗ
За лечебни цели се използват плодчетата, листата и корените.
Действа апетитовъзбуждащо, газогонно, пикочогонно и маточно.
Още старите римляни са прилагали магданоза при възпаление и камъни в бъбреците и пикoчния мехур. С такава цел и сега се използват плодчетата, стръковете и сокът от растението. При фармалогичното проучване на апиола и потвърдена способноста му да тонизира гладката мускулатура, особено на маткатс и пикучния мехур и да предизвиква нахлуване на кръв в тези органи.
Извлек от корените на магданоза се прилагат при болезнена менструация. Дрогата не трябва да се прилага при бременни, понеже може да предизвика продължителен спазъм на матката и загиване на плода. Сокът се използва външно при петна и обриви по кожата, при ужилване от насекоми.
Прочетете още
ТРЪНКАТРЪНКА УПОТРЕБЯЕМА ЧАСТ НА ТРЪНКАТА- Използват се цветовете и плодовете. ДЕЙСТВИЕ НА ТРЪНКАТА - Запичащо, противовъзпалително. ПРИЛОЖЕНИЕ НА ТРЪНКАТА - Плодовете на трънката със стипчивия си вкус са привлекли вниманието на народните лечители.
БРЪШЛЯНУПОТРЕБЯЕМА ЧАСТ - Използват се листата.ДЕЙСТВИЕ - Бръшлянът има противокашлично действие, втечнява бронхиалния секрет. Има изразено противовъзпалително действие.
ЛИПАЛИПА ДЕЙСТВИЕ - Цветовете на липата притежаватпатогенно, леко дезинфекционно, противоспастично, противовъзпалително и диуритично действие.
МАЩЕРКАМАЩЕРКАУПОТРЕБЯЕМА ЧАСТ - Използуват се цъфтящите надземни части. ДЕЙСТВИЕ - Поради богатото съдържание на етерично масло мащерката притежава антисептично, противовъзпалително, отхрачващо, спазмолитично и газогонно действие.Има и известно болкоуспокояващо действие, успокоява нервната система.
-
БИЛКИ В БОРБАТА С КОСОПАДАЗА УКРЕПВАНЕ НА КОСАТА 3 глави лук се настъргват и накисват в 30 г. силна ракия, престояват 10 дни прецежда се. С получената течност се маже вечер косата, а сутрин се измива. Това се прави през ден една седмица.